2023 AR-GE HEDEFİNİ TEKNOPARKLAR SAĞLAYACAK

2023 AR-GE HEDEFİNİ TEKNOPARKLAR SAĞLAYACAK

Bakan IŞIK; Devletimizin sağladığı destekler dolayısıyla özellikle Ar-Ge ve inovasyon noktasında teknoparklara çok ciddi bir ilgi var Şu anda teknoparklarda yaptığımız ihracat. 2 milyar doları geçti. Bu rakamları çok daha yukarı seviyelere çıkarmak istiyoruz"

Haber-Duyuru-Etkinlik-Foto


 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Hükümetimizin, devletimizin sağladığı destekler dolayısıyla özellikle Ar-Ge ve inovasyon noktasında teknoparklara çok ciddi bir ilgi var. Şu anda 2 milyar doları geçti teknoparklarda yaptığımız ihracat. Bu rakamları çok daha yukarı seviyelere çıkarmak istiyoruz" dedi.

Kocaeli Üniversitesi'nin (KOÜ) Başiskele ilçesinde bulunan teknoparkını ziyaret eden Işık, yetkililerden brifing almasının ardından, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de 61 teknoparktan 46 tanesinin faal olduğunu belirterek, teknoparklarda yaklaşık 33 bin personelin çalıştığını ifade etti. 

Bunlardan 28 binini Ar-Ge çalışanlarının oluşturduğunu anlatan Işık, "Hükumetimizin, devletimizin sağladığı destekler dolayısıyla özellikle Ar-Ge ve inovasyon noktasında teknoparklara çok ciddi bir ilgi var. Şu anda 2 milyar doları geçti teknoparklarda yaptığımız ihracat. Bu rakamları çok daha yukarı seviyelere çıkarmak istiyoruz. Teknoparklardaki cirolar çok ciddi rakamlara ulaştı,  25 milyar lirayı zannediyorum geçti. Teknoparkları, teknoparklarda yapılan üretimi, Ar-Ge'yi artırmak istiyoruz" diye konuştu.


Bakan Işık, Kocaeli Üniversitesi teknoparkında yüzde yüz dolulukla çalışıldığını, burada ciddi bina ihtiyacı ortaya çıktığını belirterek,  şöyle devam etti:

"Firmalarımızın yoğun talepleri var. Hem firmalarınız kendi binalarını yapmak hem de özellikle bir Ar-Ge binasında faaliyette bulunmak istiyorlar. Kocaeli teknoparka yeni bir bina kazandırmakla ilgili çalışmamızı başlatıyoruz. 2016 yılı içerisinde ümit ederiz ki inşaat çalışmalarına başlarız. Bu konuda, Kocaeli Üniversitemiz ve teknoparkın ortakları ile bakanlığımızın da desteğiyle buraya güzel bir Ar-Ge binası kazandırmayı hedefliyoruz. Bununla ilgili çalışmaları başlattık. Arkadaşlara talimat verdim. Kendi binalarını yapmak isteyen firmalarla ilgili de teknopark yönetimi de çalışmalarını yürütecek."

 

"2023 Ar-Ge hedefini teknoparklar sağlayacak"


Teknoparkların ,Türkiye'de Ar-Ge ve inovasyon açısından son derece önemli bir işlev gördüğünü, Türkiye'nin 2023 hedefi olan 300 bin Ar-Ge personelini, teknoparkları ve merkezleri geliştirerek sağlayabileceklerini aktaran Işık, 2002 yılında Türkiye'de  2 olan teknopark sayısının 46'ya yükseldiğini vurguladı. 

Bakan Işık, artık bilim ve teknoloji yarışında teknoparklar ve Ar-Ge merkezleri sayesinde "bizde varız" dediklerini belirterek, "Hele hele geleceğin teknolojileri alanında bugünden yapacağımız çalışmalar Türkiye'nin o günkü iddiasını ortaya koyacak. Dünyanın teknolojideki geleceği olarak düşündüğümüz alanlarda Türkiye'nin bugünden yaptığı yatırımlar, yarın iddiamızı sürdürmemizi sağlayacak. Bu açıdan teknoparkları önemsiyoruz" diye konuştu.

"TSK, yerli teknolojimizle önemli başarı elde etti"

Bugün, savunma sanayinin Türkiye'nin teknoloji geliştirmesinde çok önemli bir kaldıraç olduğuna da değinen Bakan Işık, şu bilgileri verdi:

"Özellikle terörle mücadele sürecinde kendi kullandığımız yerli teknolojimiz, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin önemli bir başarı elde etmesini sağladı. Burada artık kendi milli uydunuzu kullandığınız zaman istediğiniz bölgeden görüntüyü alabiliyorsunuz. Kendi insansız hava aracı ile hareketli noktaları görebiliyorsunuz. Kendi güdümlü mermilerinizle hedefi çok rahatlıkla vurabiliyorsunuz. Bundan 15 yıl önce terörle mücadelede maalesef, 'benim tankımı kullanamazsın, benim silahımı, mermimi kullanamazsın' gibi pek çok sınırlamalar vardı. Savunma sanayi Türkiye'nin teknolojisine çok ciddi katkı sağladı, şimdi Türkiye'nin teknolojik birikimi savunma sanayinde yerliliğe çok ciddi katkı sağlıyor. Bu birbirini sürekli besleyen, geliştiren mekanizma. Türkiye bu yolda kesinlikle duraksamadan, aksamadan devam etmek durumunda. Türkiye'nin önündeki gelecek özellikle orta yüksek ve yüksek teknolojiye yatırım yapmaktır. Bunu Türkiye'nin geleceği açısından son derece önemli görüyoruz."

Adres: Ankara Yolu 18. Km. | Organize Sanayii Bölgesi - ÇORUMGİRİŞ YAP