"TEKNOLOJİYİ DAHA ÇOK ÜRETEN ÜLKE OLACAĞIZ"

Bilim, Sanay Teknoloji Bakanı Fikri Işık,"Teknolojiyi daha çok üreten ülke olacağız"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Tokat'ta Teknopark açılışına katıldı.

Işık, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Yerleşkesindeki Teknopark açılışında yaptığı konuşmada emeği geçenlere teşekkür etti.

Tokat'a Teknopark kazandırılmasında milletvekillerinin emeğinin büyük olduğunu ifade eden Işık, şunları dile getirdi:

"Genel Müdürümüz teşekkür ederken herkesi saydı ama özellikle milletvekili arkadaşlarımızı saymadı. Herhalde unutkanlık oldu. Ben bakan olarak milletvekili arkadaşlarımızın şu Teknopark'ın yapılması için gösterdikleri gayrete bizzat şahit olan arkadaşınızım. Yani bizim bu milletvekillerimizin kadersizliği. Bütün Ankara'da yükü sırtlarlar, bütün bürokratlarla kavga ederler, bir yatırımın Tokat'a gelmesi için kavga etmedikleri insan kalmaz. Sonuçta yatırım Tokat'a gelir, açılışına gelirler, Genel Müdür teşekkürü çok görür. Herhalde unutkanlık oldu değil mi Genel Müdürüm? Öyle oldu diyelim de anlaşalım."

Konuşmaların ardından Bakan Işık ve protokol üyeleri Teknopark'ın açılışını yaparak binayı gezdi, yetkililerden bilgi aldı.

Açılışa Tokat Valisi Cevdet Can, AK Parti Tokat Milletvekilleri Coşkun Çakır, Celil Göçer, AK Parti Tokat Milletvekili adayı Zeyid Aslan, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, protokol üyeleri katıldı. Bakan Işık, daha sonra basına kapalı toplantıda sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi.

Bakan Işık demir dövdü

Işık, ziyaretleri çerçevesinde Küçük Sanayi Sitesi esnaflarını gezdi.

Sanayi esnaflarından sıcak demir ustası Murat Gürses'in (45) iş yerine gelen Işık, ceketini çıkararak balta yapımında kullanılan sıcak demiri dövdü.

Gürses, 35 yıldır demir ustası olduğunu belirterek, "Bakan bey erken pes etmeye kalktı. İki çekiç vurdu hemen kaçıyor. 'Dur bakanım' dedim. Baltayı bitirene kadar bakanı çalıştırdık. Beraber çalıştık" dedi.

Esnaf ziyaretinin ardından Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu'nu ziyaret eden Işık, Tokat'a yeni sanayi sitesi müjdesi verdi.

"Arzumuz, Tokat'ın bilim ve teknolojide Anadolu'nun önemli bir merkezi haline gelmesi" diyen Işık, şunları kaydetti:

"Küçük sanayi sitesi 1970'lerde yapılmış ama bugünün şartlarına bugünün ihtiyaçlarına cevap vermeyen bir sanayi sitesi. Bunun için de bugün önemli bir karar aldık. İnşallah belediyemiz, vilayetimiz, milletvekili arkadaşlarımız, hep beraber el birliği yapacağız. Şehrin hemen dışında ama çok da uzak olmayan bir alanda yeni yeşil sanayi sitesi kurma kararını bugün vermiş bulunuyoruz. İnşallah yer belirlendikten sonra ve yerin diğer işlemleri tamamlandıktan sonra biz Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak orada tüm altyapıyı kredilendireceğiz. Artı üst yapının da yüzde 70'ini kredilendireceğiz. Yani toplamda eğer biz devlet olarak 100 lira harcayacaksak bizim küçük sanayi esnafımız 15 lira falan harcayacak ama yepyeni modern bir yeşil sanayi sitesini Tokat'a kazandırmış olacağız. Bugün inşallah ilk adımımızı atmış oluyoruz."

Haber-Duyuru-Etkinlik-Foto

Adres: Ankara Yolu 18. Km. | Organize Sanayii Bölgesi - ÇORUMGİRİŞ YAP