Doktoralı Kişilerin İstihdamını Teşvik Eden Yeni Bir Çağrı Açıldı


Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı kapsamında, özgün uygulamalı araştırma projelerinin oluşturulması, kuruluşların mevcut Ar-Ge ve yenilik projelerinin bilimsel niteliğinin yükseltilmesi, çalışma çıktılarının patent ve bilimsel yayına dönüştürülmesi ve geliştirilen ulusal ve uluslararası işbirliği ağlarıyla yaygınlaştırılması amaçlarıyla “Özel Sektörde Doktoralı Personel İstihdamının Desteklenmesi Çağrısı’na çıkılmıştır. Kuruluşlar 01.07.2015 – 17.07.2015 tarihleri arasında PRODİS üzerinden ön kayıt işlemlerini yapabilecek, başvurularını 14.08.2015 tarihine kadar TÜBİTAK’a gönderebileceklerdir.

Proje kapsamında doktoralı personel çalıştırmak isteyen işverene maaş desteği verilecek. Özel sektör doktoralı personel alacak, ona ödenecek maaşın 2 yıl boyunca 2 brüt asgari ücret düzeyindeki tutarı devlet tarafından ödenecek. Brüt asgari ücret temmuz ayı itibarıyla bin 273 lira olduğu için, devlet katkısı her ay 2 bin 546 TL olacak. 

AMAÇ İSTİHDAMI ARTTIRMAK

 Bu rakam, asgari ücrete gelen zamlarla güncellenecek.Desteği hak eden firmalara ödemleri ise 6 aylık dönemler halinde yapılacak.'Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı' kapsamındaki proje, özgün uygulamaları araştırma projelerinin oluşturulması, kuruluşların mevcut Ar-Ge ve yenilik projelerinin bilimselliğinin yükseltilmesi amacını taşıyor. Çalışma çıktılarının patentlere ve bilimsel yayına dönüştürülmesini isteyen bakanlık, teknolojik yenilikleri bilimsel katkının da artırılmasını hedefliyor.

ÇAĞRIYA BAŞVURU YAPABİLECEK KURULUŞLAR

Ar-Ge merkezi işletmeleri, teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren sermaye şirketleri ve daha önce TÜBİTAK destek programlarına ilişkin yönetmelik kapsamında yürütülen bir program çerçevesinde en az bir projesi desteklenmiş ve tamamlanmış sermaye şirketleri bu destekten yararlanabilecek.Çağrı kapsamında başvuru yapan kuruluşlar, istihdam edecekleri doktoralı personel için 24 Ay süresince desteklenecek olup, bu süre içerisinde büyük ölçekli işletmelerde en az 3, küçük ölçekli işletmelerde ise en az 1doktoralı araştırmacı istihdam etmesi şartı aranacaktır.

Çağrı kapsamında yapılan başvurular, kuruluşların sundukları istihdam planının uygulanabilirliği, istihdamının kuruluşun Ar-Ge ve yenilik kapasitesi gelişimi üzerindeki etkisi ve çalışmaların kuruluş tarafından özümsenme kapasitesine göre değerlendirilecektir.

Başvurusu kabul edilen kuruluşlara ödemeler 6 aylık dönemler halinde, (İlgili dönemde doktoralı araştırmacı SGK prim gün sayısı/30) x (2 x ilgili dönemdeki brüt asgari ücret)hesaplaması yapılarak aktarılacaktır.

CUMA SON GÜN

 

‘Özel Sektörde Doktoralı Personel İstihdamının Desteklenmesi’ projesine cumaya kadar başvuru yapanlar, çalıştırdıkları doktoralı personelin maaşının önemli bir bölümünü devlete ödetebilecektir.

Adres: Ankara Yolu 18. Km. | Organize Sanayii Bölgesi - ÇORUMGİRİŞ YAP